Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene letos spomladi.
Spremembe naj bi stopile v veljavo 1. januarja 2023, v kolikor bo koaliciji uspelo še letos sprejeti novelo zakona o dohodnini, saj je opozicija z vložitvijo novega predloga za posvetovalni referendum znova začasno blokirala vladne davčne spremembe.
Med poglavitnimi predlaganimi izpostavimo:
- ponovno se uvaja obdavčitev odsvojitve pri pridobivanju lastnih deležev, premembe namreč predvidevajo obdavčitve dohodkov iz kapitala pri odsvojitvi lastnih deležev v družbi;
- splošna olajšava se bo prihodnje leto zvišala s sedanjih 4500 evrov na 5000 evrov, nato pa ne bo več dodatnih postopnih zvišanj na 7500 evrov do leta 2025, kot določa veljavni zakon;
- po prvem predlogu bi se za samostojne podjetnike normirance s 35.000 do 100.000 evrov prihodkov priznani normirani odhodki znižali iz 80 na 40 odstotkov, vlada pa naj bi popustila in mejo dvignili na 50 tisoč evrov,
- tako imenovani popoldanski s.p. bi imeli 80 odstotkov priznanih odhodkov do 12.500 letnih prihodkov, za večje prihodke pa bi imeli za 40 odstotkov priznanih odhodkov.
- kot novost vlada predlaga posebno olajšavo za mlade do dopolnjenega 29. leta starosti. Ta naj bi namesto predlaganih tisoč evrov znašala 1.300 evrov.
- dodatna splošna olajšava se bo po novem priznala zavezancem s skupnim dohodkom do 16.000 evrov (približno 2280 evrov več). Davčni razredi ob tem ostajajo nespremenjeni, se pa stopnja davka v zadnjem, petem dohodninskem razredu, vrača nazaj na 50 odstotkov, kot je veljalo pred marca sprejetimi zadnjimi spremembami zakona.
- stopnja davka na najemnine bo iz 15 porasla na 25 odstotka. Normirani odhodki ostajajo 10-odstotni. Še vedno se bodo lahko uveljavljali dejanski stroški vzdrževanja nepremičnine.