V petek, 21. avgusta 2020, je začel veljati Odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni COVID-19, ki Hrvaško uvršča na seznam rdečih držav.
Državljani Slovenije in tujci s stalnim ali začasnim bivališčem v Sloveniji, ki so se na dan uveljavitve tega odloka nahajali v kateri od sosednjih držav, ki so na rdečem seznamu, so se lahko vrnili v Slovenijo do ponedeljka, 24. avgusta 2020, in jim pri tem karantena ob vrnitvi v državo ni bila odrejena.
Za ostale, pa lahko na podlagi Zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 (t.i. PKP4) sklepamo, da osebi oziroma delavcu, ki mu je bila odrejena karantena zaradi odhoda v državo, ki je na rdečem seznamu, nadomestilo plače ne pripada (razen izjem). To je potrdil tudi notranji minister Aleš Hojs na novinarski konferenci vlade, saj je na vprašanje kakšno nadomestilo bodo prejeli tisti, ki so odšli na Hrvaško, ko je bila še na rumenem seznamu in se še niso vrnili, odgovoril, da če jih tja ni napotil delodajalec, v primeru karantene, ki jim onemogoča delo, ne bodo dobili nadomestila.
To pa naj ne bi veljalo, saj z Ministrstva za delo pojasnjujejo, da ima delavec, ki se odpravi v državo na zelenem ali rumenem seznamu in mu je ob vrnitvi v Slovenijo odrejena karantena, pravico do nadomestila v vrednosti 80 odstotkov povprečne mesečne plače.
Torej, ko gre za Slovence, ki so šli na Hrvaško, preden je ta končala na rdečem seznamu, in se od tam še niso vrnili oziroma bodo ob vrnitvi končali v karanteni, bodo upravičeni do 80-odstotnega nadomestila, zagotavljajo na ministrstvu.